D38999/20WG16PB
Mfr.Part #
D38999/20WG16PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
No
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
13A
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
16
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Flange
Plating :
Cadmium
Orientation :
B
G
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
1 (Unlimited)
Contact Quantities :
16
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
Contact Style :
Pin
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Contact Size :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WG16PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded