D38999/20WG16PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Body Material :
Aluminium
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
16
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Contact Quantities :
16
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
Contact Gender :
Male
Radiation Hardening :
Contact Size :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WG16PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16PB Overview
D38999/20WG16PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER