D38999/20WG16PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
16
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Contact Style :
Pin
Contact Quantities :
16
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Published :
Shell Size, MIL :
G
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Total Number of Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Size :
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WG16PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16PB Overview
D38999/20WG16PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER