D38999/20WG16PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
G
Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
B
Current Rating :
13A
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Quantities :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Number of Positions :
Contact Size :
Datasheets
D38999/20WG16PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16PB Overview
D38999/20WG16PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER