D38999/20WG16PA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG16PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Male
Housing Color :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Published :
2006
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Shell Finish :
Cadmium
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
21-16
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16PA-LC Overview
D38999/20WG16PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16PA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT