D38999/20WG16PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
16
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
21-16
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WG16PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG16PA Overview
D38999/20WG16PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER