D38999/20WG16PA
Mfr.Part #
D38999/20WG16PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
A
16
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
21-16
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG16PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG16PA Overview
D38999/20WG16PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG16PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER