D38999/20WG16JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
16
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Number of Positions :
16
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WG16JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16JN Overview
D38999/20WG16JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16JN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER