D38999/20WG16JE
Mfr.Part #
D38999/20WG16JE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16JE
Manufacturer :
Corsair
Orientation :
E
Reach Compliance Code :
not_compliant
Body Material :
Aluminium
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Applications :
Military
Empty Shell :
Feature :
Self Locking
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20WG16JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG16JE Overview
D38999/20WG16JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16JE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16JE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER