D38999/20WG16JD
Mfr.Part #
D38999/20WG16JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
16
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Self Locking
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WG16JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG16JD Overview
D38999/20WG16JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16JD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16JD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER