D38999/20WG16JC
Mfr.Part #
D38999/20WG16JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16JC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
No
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Military
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
16
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Feature :
Self Locking
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WG16JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16JC Overview
D38999/20WG16JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16JC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16JC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER