D38999/20WG16JB
Mfr.Part #
D38999/20WG16JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
B
Panel Mount
Feature :
Self Locking
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Applications :
Military
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
16
Body Plating :
Cadmium
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG16JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded