D38999/20WG16JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
16
Published :
Shell Size, MIL :
G
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
Self Locking
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
16
DIN Conformance :
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
13A
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WG16JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16JB Overview
D38999/20WG16JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16JB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER