D38999/20WG16JA
Mfr.Part #
D38999/20WG16JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Number of Pins :
16
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG16JA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16JA-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 16 pins are available.