D38999/20WG16JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
16
Orientation :
A
Published :
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Number of Pins :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WG16JA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16JA-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 16 pins are available.
D38999/20WG16JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16JA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER