D38999/20WG16HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
16
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WG16HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG16HN Overview
D38999/20WG16HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16HN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER