D38999/20WG16HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Self Locking
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
16
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Reach Compliance Code :
not_compliant
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
13A
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WG16HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG16HD Overview
D38999/20WG16HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16HD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16HD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER