D38999/20WG16HD
Mfr.Part #
D38999/20WG16HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
HTS Code :
Shell Size, MIL :
G
Applications :
Military
Total Number of Contacts :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
D
yes
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Flange
Color :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
16
Reach Compliance Code :
not_compliant
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG16HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded