D38999/20WG16HC
Mfr.Part #
D38999/20WG16HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16HC
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
No
Pbfree Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Shell Size - Insert :
21-16
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2001
Ratings :
G
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG16HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG16HC Overview
D38999/20WG16HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER