D38999/20WG16HB
Mfr.Part #
D38999/20WG16HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG16HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
No
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
Color :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
16
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WG16HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG16HB Overview
D38999/20WG16HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16HB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER