D38999/20WG16BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG16BE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
16
Published :
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
16
Datasheets
D38999/20WG16BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG16BE Overview
D38999/20WG16BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16BE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT