D38999/20WG16BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
16
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20WG16BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG16BE Overview
D38999/20WG16BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG16BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG16BE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT