D38999/20WG16BC
Mfr.Part #
D38999/20WG16BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
16
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
16
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Filter Feature :
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Datasheets
D38999/20WG16BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16BC Overview
D38999/20WG16BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16BC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT