D38999/20WG16BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Empty Shell :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
16
Length :
32.77mm
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Gender :
FEMALE
Depth :
40.1mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20WG16BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16BA Overview
D38999/20WG16BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT