D38999/20WG16BA
Mfr.Part #
D38999/20WG16BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
16
Bulk
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
G
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
For Female Sockets
Depth :
40.1mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Threaded
HTS Code :
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Orientation :
A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
16
Length :
32.77mm
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Datasheets
D38999/20WG16BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16BA Overview
D38999/20WG16BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT