D38999/20WG16AN
Mfr.Part #
D38999/20WG16AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
397
In Stock :
397
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58364
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
No
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size :
DIN Conformance :
Termination Type :
Crimp
Filter Feature :
Coupling Type :
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
16
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Body/Shell Style :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WG16AN
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WG16AN Overview
D38999/20WG16AN Features
D38999/20WG16AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16AN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT