D38999/20WG16AE
Mfr.Part #
D38999/20WG16AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58364
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Coupling Type :
Threaded
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Non-RoHS Compliant
Shell Size :
G
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Datasheets
D38999/20WG16AE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WG16AE Overview
D38999/20WG16AE Features
D38999/20WG16AE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG16AE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT