D38999/20WG16AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 16POS PNL MT
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Mixed Contacts :
No
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
21-16
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2001
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
16
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
16
Empty Shell :
yes
Orientation :
C
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG16AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16AC Overview
D38999/20WG16AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT