D38999/20WG16AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2001
Pbfree Code :
No
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
16
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
16
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
21-16
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WG16AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16AC Overview
D38999/20WG16AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT