D38999/20WG16AB
Mfr.Part #
D38999/20WG16AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Contact Material :
Copper
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
16
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Receptacle
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
21-16
Contact Gender :
Male
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Length :
32.77mm
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
16
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
Published :
2006
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Non-RoHS Compliant
Depth :
40.1mm
Datasheets
D38999/20WG16AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16AB Overview
D38999/20WG16AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT