D38999/20WG16AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
16
Depth :
40.1mm
Number of Positions :
16
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
No
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Length :
32.77mm
Note :
Contacts Not Included
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
Copper
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Shell Finish :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle Housing
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG16AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16AB Overview
D38999/20WG16AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT