D38999/20WG16AA
Mfr.Part #
D38999/20WG16AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
13A
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Published :
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Flange
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
16
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Shell Finish :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WG16AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16AA Overview
D38999/20WG16AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT