D38999/20WG16AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG16AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
Copper
Current Rating :
13A
Number of Positions :
16
Contact Shape :
Circular
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WG16AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG16AA Overview
D38999/20WG16AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG16AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG16AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT