D38999/20WG11SN-UWHSB4
Mfr.Part #
D38999/20WG11SN-UWHSB4
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Aluminum
Contact Plating :
Receptacle
Max Operating Temperature :
175°C
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
11
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Backshell, Shielding Device, Shrink Boot
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Backshell Material, Plating :
Metal
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11SN-UWHSB4 Overview
D38999/20WG11SN-UWHSB4 Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SN-UWHSB4 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SN-UWHSB4 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER