D38999/20WG11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
G
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges, Panel, Wall
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Length :
32.77mm
Depth :
40.1mm
Radiation Hardening :
No
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
12
Contact Style :
Socket
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Contact Quantities :
Current Rating :
23A
Datasheets
D38999/20WG11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11SN Overview
D38999/20WG11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER