D38999/20WG11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Fastening Type :
Threaded
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Depth :
40.1mm
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Contact Size :
12
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Quantities :
11
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
11
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
Length :
32.77mm
Current Rating :
23A
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WG11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11SN Overview
D38999/20WG11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER