D38999/20WG11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#12 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Depth :
40.1mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
No
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Contact Quantities :
11
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
12
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
32.77mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Current Rating :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WG11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11SN Overview
D38999/20WG11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER