D38999/20WG11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
23A
Mixed Contacts :
Depth :
40.1mm
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Cadmium
Published :
Contact Quantities :
11
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Length :
32.77mm
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WG11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded