D38999/20WG11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12
Contact Style :
Socket
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Published :
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
40.1mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Contact Quantities :
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Length :
32.77mm
Current Rating :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WG11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11SN Overview
D38999/20WG11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER