D38999/20WG11SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Feature :
Self Locking
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Military
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20WG11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG11SE Overview
D38999/20WG11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER