D38999/20WG11SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Self Locking
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Orientation :
E
Shell Size, MIL :
G
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
23A
Applications :
Military
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WG11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG11SE Overview
D38999/20WG11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER