D38999/20WG11SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
11
Published :
2009
Number of Positions :
11
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Feature :
Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
G
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
21-11
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
E
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
23A
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG11SE Overview
D38999/20WG11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER