D38999/20WG11SE
Mfr.Part #
D38999/20WG11SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Military
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
11
Current Rating (Amps) :
23A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
yes
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Datasheets
D38999/20WG11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG11SE Overview
D38999/20WG11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER