D38999/20WG11SDL
Mfr.Part #
D38999/20WG11SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11SDL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Flange
Pbfree Code :
No
Orientation :
D
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
12
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
G
Contact Type :
Datasheets
D38999/20WG11SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG11SDL Overview
D38999/20WG11SDL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11SDL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11SDL Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT