D38999/20WG11SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
G
Contact Size :
12
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WG11SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG11SDL Overview
D38999/20WG11SDL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11SDL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11SDL Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT