D38999/20WG11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11SD Overview
D38999/20WG11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER