D38999/20WG11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Orientation :
D
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Number of Positions :
11
Total Number of Contacts :
11
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Socket
Datasheets
D38999/20WG11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11SD Overview
D38999/20WG11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER