D38999/20WG11SD
Mfr.Part #
D38999/20WG11SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
No
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Bulk
JESD-609 Code :
e4
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Published :
11
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Color :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WG11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11SD Overview
D38999/20WG11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER