D38999/20WG11SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
D38999/20WG11SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11SC-LC Overview
D38999/20WG11SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT