D38999/20WG11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
11
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Applications :
Military
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
11
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
G
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WG11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11SC Overview
D38999/20WG11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER